Home

Ilość odsłon: 5925   Data publikacji:  2005-12-13

Kościół atrakcją turystyczną

    W przyszłym roku w Hajnówce zostanie wybudowany w stanie surowym jeden z najwyższych budynków w mieście. 37 metrowe wieże, które będą jego elementem, stanowić mają atrakcję dla turystów, ponieważ z ich szczytu będzie można podziwiać panoramę miasta i Puszczy Białowieskiej.

      Powstający kościół parafii p.w. Św. Cyryla i Metodego budowany jest w stylu neobarokowym. Jego puszczańskie wykończenie tworzyć będą drewniane ołtarze, ambony, rzeźbione konfesjonały a także żyrandole z poroża jelenia i kutego żelaza. Większość prac wykonują przy nim sami hajnowianie: miejscowi malarze i rzeźbiarze.
Zanim powstała obecna koncepcja kościoła, były dwie wcześniejsze. Pierwsza, bardzo nowoczesna oraz druga w zupełnie odmiennym stylu, nie zyskały aprobaty rady parafii. Ostateczny kształt budowli, który zyskał pełną akceptację, stworzył Michał Bałasz, architekt z Białegostoku. Prace tego projektanta można podziwiać w najbliższej okolicy, gdyż według jego koncepcji powstała cerkiew przy ul. Warszawskiej oraz cerkiew w Czyżach.
Budowa kościoła rozpoczęła się w 1999 roku. Budynek przewidywany jest na potrzeby 4-5 tys. wiernych i będzie miał powierzchnię 600 m kw.
Inwestycję finansują głównie parafianie, których jest ponad dwa tysiące. Budowa zyskała również ofiarodawców spoza Hajnówki.


Ksiądz Zygmunt Bronicki planuje oddanie kościoła w stanie surowym w 2006 roku.

- Takie budowle kosztują około 4 do 5 mln.zł. – mówi ksiądz Zygmunt Bronicki, proboszcz parafii p.w. Św. Cyryla i Metodego – ale spodziewamy się wydać znacznie mniej. Nasze możliwości finansowe są ograniczone i większość prac wykonujemy gospodarskim sposobem. Powstające przykościelne wysokie wieże są pomysłem księdza z Ameryki, który po zwiedzeniu Białowieży bardzo rozczarowany był tamtejszą wieżą widokową. Zasugerował mi wybudowanie znacznie wyższych obiektów. Cała budowla stoi na podwyższonym terenie, co dodatkowo polepszy widoczność z tarasów. Jeśli odpowiednie instancje zatwierdzą bezpieczeństwo obiektu, będzie to ciekawa atrakcja turystyczna.
   Nowy kościół stanął w pobliżu puszczy w otoczeniu starych dębów i świerków. Jego wykończenie ma się wkomponować w krajobraz lasu. Świątynia ma być dodatkowo miejscem kultu św. Huberta, patrona myśliwych. W przyszłości powstaną w niej freski i witraże również pasujące do puszczańskiego charakteru.
Mimo zimy, prace przy budowie i wystroju kościoła trwają cały czas. Obecnie oprócz sakralnych rzeźb i obrazów, przygotowywane są elementy z gipsu do zamontowania w przyszłym roku.

JZ


Witraże będą na razie tylko przy prezbiterium


Widok kościoła od strony lasu


Drewniane płaskorzeźby obrazujące "Drogę krzyżową" wykonał Stanisław Żywolewski z Hajnówki


W kościele staną również rzeźbione ambony i konfesjonały


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444