Home

Ilość odsłon: 4549   Data publikacji:  2005-12-11

Utopijne dzieła

    Szpaler tysiąca kamieni z wygrawerowanymi pozłacanymi krzyżami bizantyjskimi, ułożony w lesie, balon w postaci żubra szybujący nad puszczą, dom z bali i szklanych kafli jeżdżący na platformie po torach starej kolejki oraz „oko ziemi” stworzone ze świetlnych kul zatopionych w bagiennym akwenie, to tylko niektóre z zaskakujących projektów, które prezentowane są na wystawie Topiło Utopia w Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

      Autorzy niecodziennej wystawy to członkowie stowarzyszenia „Artyści w naturze”.
Ekspozycja jest efektem trzech międzynarodowych sympozjów artystycznych odbywających się co roku w miejscowości Topiło w Puszczy Białowieskiej.
Ideą przedsięwzięcia jest powstanie projektów prac, których inspiracją był pobyt artystów w Puszczy Białowieskiej. Dotyczyć one mają różnych dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby, poezji, prozy lub dowolnej innej formy wyrazu. Artyści mogą zaprezentować tu swoje najbardziej nierealne i zdumiewające pomysły. Nie wszystkie jednak muszą być realizowane. Mogą być takie, które pozostaną w sferze idei, na papierze.
Na podstawie powstałych projektów wydawany jest katalog. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Jarosław Perszko, artysta rzeźbiarz z Hajnówki.


Joanna Łapińska organizator wystawy

   - Artyści widzą sens takich spotkań i ekspozycji – mówi Jarosław Perszko – Wystawa jest trzyletnim plonem naszych prac. Nie są to stricte projekty do realizowania, są to idee, które przy ewentualnym wyborze ulegną większemu uszczegółowieniu. Część pomysłów znalazła już swoich zwolenników. Przystąpiliśmy do napisania aplikacji w sprawie projektu Michala Delacroix. To pomysł na rowerzystę z urządzeniem typu GPS, za pomocą którego zwiedza on różne zakątki puszczy. Chcemy go realizować jeszcze w tym roku.
    Wystawę Topiło Utopia można zwiedzać do 10 stycznia 2006.

JZ


Jarosław Perszko i Patrick Bailly-Cowell z Francji to uczestnicy
wszystkich sympozjów i organizatorzy wystawy

    


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444