Ilość odsłon: 4503   Data publikacji:  2005-06-23

Bawili się bez kropli alkoholu

      Przekroczenie magicznego progu osiemnastu lat dla wielu kojarzy się z oficjalnym przyzwoleniem na spożywanie alkoholu. Obchody tego pamiętnego jubileuszu w życiu wielu, łączą się ze wspomnieniami imprezy suto zakrapianej wyskokowymi napojami.
W Hajnówce nie jest to jednak regułą.
    Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zachęciła młodzież do organizowania bezalkoholowych imprez z okazji osiemnastych urodzin. W ramach ogólnopolskiego programu "Zachowaj Trzeźwy Umysł" przeznaczane są nagrody dla jubilatów – osiemnastolatków, którzy swoje święto obejdą bez kropli alkoholu. Pomysł ten narodził się w 2003 r. W 2005 r takie osiemnastki zorganizowano dwa razy. W nagrodę Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych sfinansowała jubilatom część kosztów przyjęcia. Odbywa się to na zasadzie podpisania deklaracji przez rodziców osiemnastolatka, którzy uczestnicząc w imprezie odpowiadają za dotrzymanie umowy. Zainteresowani mogą wybrać formę pieniężnej pomocy, która jest oferowana jako finansowanie kosztów konsumpcji, wynajmu sali czy nawet opłaty za grający zespół.
   - Chcieliśmy coś zaproponować młodzieży, aby pokazać, że można bawić się również bez alkoholu – mówi Mirosław Awksentiuk, Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Zanim podjęliśmy taką decyzję odbyliśmy szereg rozmów z pedagogami szkolnymi i młodzieżą, wśród której byli zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu. Nie postrzegamy tego w żadnym wypadku jako płacenie na abstynencję. Jest to wyłącznie zachęta do zabawy na trzeźwo. W Hajnówce jest duże zainteresowanie tą inicjatywą. Mimo, iż jest to bardzo trudne zadanie, już dwa razy udało się zorganizować z dużym powodzeniem takie imprezy.
    Swoje osiemnaste urodziny obchodziła bez kropli alkoholu 22 czerwca Diana Jagodzik, uczennica Liceum Nr 1 w Hajnówce. Kilkunastu zaproszonych gości nie narzekało na zabawę na trzeźwo.
    - Od dawna preferowałam bezalkoholowe zabawy – mówi jubilatka – Razem ze swoimi przyjaciółmi lepiej bawimy się na takich imprezach. To zależy tylko od dobrze dobranego towarzystwa. Ponieważ pomysł na takie osiemnastki nie zyskał samych zwolenników, wiem, że będzie dużo słów krytyki. Ale nie obawiam się tego. Moi znajomi nie śmieli się z planów zorganizowania takiej imprezy, lecz nawet byli zadowoleni. Będę namawiać wszystkich do takich urodzin. Bardzo ważnym atutem jest to, że dla dużej ilości biednej młodzieży, jest to szansa na jakąkolwiek osiemnastkę. Jeśli dla takiej osoby alkohol nie stoi na pierwszym miejscu, to może mieć wspaniałą, niezapomnianą imprezę, której w innych okolicznościach nigdy by nie miała.


Diana Jagodzik

    Hajnowska inicjatywa odbiła się szerokim echem w lokalnym środowisku oraz mediach. Zainteresowało się nią wiele rozgłośni radiowych, telewizja oraz ogólnopolskie czasopisma .Pomysł na taką zachętę do zabawy na trzeźwo ma również swoich przeciwników.
    - Mam zdecydowane odmienne zdanie, ale tylko w jednej kwestii – mówi radna Rady Miasta Hajnówka Jadwiga Rudzińska-Patejuk - Sama idea promowania jest bardzo dobra, ale jestem przeciwna, aby stosować zachętę w postaci finansowania z budżetu miejskiego. Uważam, że jest to działanie nieskuteczne. Jestem za tym żeby takie imprezy premiować w inny sposób. Może w postaci zdjęć i nagrań popularyzowanych w lokalnej prasie. A nagrody byłyby w formie okolicznościowych dyplomów za bezalkoholową osiemnastkę. Sądzę, że dyplom w pełni zachęci młodzież, a pieniądze nie są skutecznym sposobem. Ten program wymaga jeszcze obszerniejszej analizy i wypracowania wspólnej, lepszej koncepcji.
    - Realizacja tego przedsięwzięcia jest przyjęta przez Radę Miasta w preliminarzu wydatków z funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi – powiedział Mirosław Awksentiuk.

 JZ


Mama oraz zaproszeni goście Diany Jagodzik


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444