Home

Ilość odsłon: 4287   Data publikacji:  2004-09-13

Spłonął przedwojenny młyn

5 września, w centrum Hajnówki, przy ul. 3 Maja, doszczętnie spłonął opuszczony budynek przedwojennego młyna. Pożar zauważono około godziny 15.00. W akcji ratowniczej wzięło udział sześć jednostek straży pożarnej, w tym dwie z Hajnówki, a pozostałe z Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu hajnowskiego. Niestety spłonął tak szybko, że nie udało się go uratować. Pożar zabrał zabytkowy budynek i kawał z nim związanej historii.
Był to jeden z najstarszych przedwojennych przemysłowych budynków Hajnówki. Został zbudowany na początku lat 30 i był własnością rodziny państwa Orzechowskich. Zawsze przyciągał wzrok jak na czasy, w których był zbudowany, swoją wielkością. Miał kilka kondygnacji w tym jedną o pokaźnych rozmiarach pod ziemią.
Od początku swego istnienia był świetnie prosperującym młynem. Powstawała w nim mąka z pól okolicznych rolników. Przetrwał nie naruszony czasy okupacji radzieckiej i niemieckiej wciąż spełniając swoją funkcję. W końcu lat 50-tych władza ludowa odebrała go prawowitym właścicielom przekazując w użytkowanie Gminnej Spółdzielni w Hajnówce. Mielone w nim zboże nie dawało już tak dobrej jakości mąki ponieważ powstawała ona z mieszanki ziarna od różnych dostawców bez względu na jego jakość. Był to okres upadku i dewastacji młyna.
Powrotu budynku w posiadanie prawowitych właścicieli doczekało na początku lat 90-tych u schyłku swego życia drugie pokolenie państwa Orzechowskich. Niestety młyn nigdy już nie odzyskał dawnej świetności i stał nieczynny do dnia pożaru. Obecnie prawa własności do niego posiada już trzecie pokolenie tej rodziny. Pomysłów na ponowne zagospodarowanie młyna było niemało. Mogła tam być np. stylowa restauracja o przedwojennym zabytkowym wystroju. Niestety wciąż nie rozstrzygnięte prawa własności udaremniały wszelkie próby zagospodarowania budynku.
Teraz pozostała jedynie rozbiórka pozostałości młyna i oczyszczenie terenu na którym stał.

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, jednak najprawdopodobniej, było to podpalenie.


Pożar (fot. Krystyna Kościewicz)


Po pożarze


JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444