Home

Ilość odsłon: 4123   Data publikacji:  2004-09-18

Chronić wilki, pomagać rolnikom!
(Informacja WWF Polska)

Wilk – należy do gatunków zagrożonych w skali Europy, nic wiec dziwnego, że chroniony jest zarówno prawem polskim jak i europejskim. Jest on również gatunkiem kontrowersyjnym wywołującym niekiedy negatywne emocje. Dlatego też Biuro WWF w Hajnówce, podjęło się realizacji projektu pt. „Wilk – nie taki straszny.
W ramach projektu w br. przeprowadzony został cykl warsztatów dla lokalnych społeczności. Przygotowana została również ulotka o biologii wilków, ich znaczeniu w przyrodzie oraz o metodach zabezpieczania zwierząt hodowlanych przed atakami wilków. Jednym z ostatnich działań w ramach tego projektu jest bezpośrednia pomoc rolnikom, u których występują szkody spowodowane przez wilki.
W całej Polsce występuje około 500-600 wilków, w tym w Polsce północno - wschodniej – ok. 200 osobników, a samej Puszczy Białowieskiej 3 rodziny wilcze – watahy (około dwadzieścia parę osobników). Nie wszystkie wilki powodują szkody w zwierzętach hodowlanych. Większość, bo aż 70% watah wilków poluje wyłącznie na zwierzęta dzikie, a tylko 7% wilczych rodzin wyrządza znaczne szkody. Wilki, które zamieszkują duże kompleksy leśne w nizinnej części kraju polują niemal wyłącznie na dzikie zwierzęta i praktycznie nie wyrządzają żadnych szkód. Pojedyncze watahy osiedlają się tu jednak poza obszarem dużych lasów, w terenach łąkowo - leśnych. Nie znajdując wystarczającej liczby dzikich ofiar zabijają zwierzęta hodowlane. Bardzo ważną przyczyną powstawania szkód jest brak właściwego nadzoru i zabezpieczenia stad hodowlanych. Tam, gdzie zwierzęta gospodarskie zabierane są na noc do budynków i zagród lub gdzie stosowany jest stały nadzór w czasie wypasu, szkody są małe lub całkowicie nie występują.


Fladry - sznury z kolorowymi fragmentami materiału

Dodatkowym zabezpieczeniem jest zawieszanie fladr tj. sznurów z kolorowymi fragmentami materiału. Prawidłowo rozwieszone fladry są skuteczną metodą zabezpieczania zwierząt hodowlanych przed atakami wilków. Eksperymenty dowiodły, że kolory fladr nie odgrywają większej roli. Skuteczne są zarówno fladry czerwone, jak i w innych kolorach. Istotny jest za to ich sposób wykonywania i zamocowania. Fladry działały najbardziej odstraszająco, kiedy poszczególne chorągiewki przymocowane są do sznura nie rzadziej niż co 50 cm, a ich końcówki swobodnie powiewają nad ziemią . Stwierdzono również, że sam sznur powinien być zamocowany 70 - 90 cm nad ziemią (w zależności od długości chorągiewek).

Głównym problemem, który pojawia się w trakcie użytkowania fladr, jest przekonanie hodowców do ich prawidłowego instalowania oraz do codziennego stosowania. Zdarza się, że hodowcy, po okresie braku strat wynikającym ze stosowania fladr, przestają je instalować, lub też "ułatwiają" sobie pracę, umieszczając je tylko z jednej strony ogrodzenia, zamiast otaczać nimi całe stado. Korzystne rezultaty ze stosowania fladr na innych obszarach zachęciły do ich zastosowania w regionie Puszczy Białowieskiej. Dotychczasowe doświadczenia wykazują, że u tych gospodarzy z regionu Puszczy Białowieskiej, którym przekazano fladry, straty wśród zwierząt gospodarskich już nie występują. Dla tego tez na zlecenie WWF wykonano 4000 m fladr tj. 8 fladr po 500 m każda, które zostały przekazane rolnikom z regionu Puszczy Białowieskiej. Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy rolnikom ograniczając ich straty. Z drugiej zaś strony uratujemy wilki, które powinny powrócić do dzikiej przyrody, bo przecież są jej bardzo ważną cząstką.

Więcej o działaniach WWF Polska na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej: www.wwf.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Stefan Jakimiuk - Kierownik Projektu WWF Polska “Białowieski Park Narodowy”, tel. (085) 682 55 15,
tel. kom. 0 606 856 777, E-mail:  sjakimiuk@wwf.pl
 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444