Home

Ilość odsłon: 5672   Data publikacji:  2004-08-16

Koncert organowy na marimbę i organy

15 sierpnia w ramach Podlaskich Koncertów Organowych wystąpili w Hajnówce Katarzyna Bojaryn wykonująca utwory na marimbie i Józef Kotowicz grający na organach.


Katarzyna Bojaryn grająca na marimbie

Marimba (marimbafon) to instrument, który pojawił się ok. roku 1920. Zbudowany został na wzór meksykańskiego instrumentu ludowego, a odróżniał się od swego ludowego pierwowzoru tym, że zamiast rezonatorów drewnianych zastosowano w nim rury metalowe. Do Europy trafił po II wojnie światowej. Skala marimbafonu obejmuje ponad cztery oktawy. Notacja w kluczu wiolinowym (niekiedy najniższe dźwięki w kluczu basowym). Sztabki marimbafonu, z drewna różanego lub palisandru, o przekroju prostokątnym, zawieszone są nad rurami w dwóch rzędach w układzie klawiaturowym. Dźwięk marimbafonu złożony jest z dźwięku wywołanego przez drganie uderzonej sztabki i dźwięku powstałego jako drganie słupa powietrza w rurze rezonansowej.
Do gry na marimbafonie używa się średnio-twardych pałeczek, których główka wykonana została z włóczki lub z lanej gumy. Na tym instrumencie można grać dwoma lub czterema pałkami.
Jedną z wielu zalet marimbafonu jest jego bardzo przyjemny dźwięk. Nie jest on metaliczny ani też ostry. Jest raczej łagodny, miękki, spokojny. Jednak nie sposób wyrazić tego słowami.
Zebrani w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego miłośnicy muzyki organowej podziwiali piękne dźwięki marimby i kunszt posługiwania się czterema pałeczkami Katarzyny Bojaryn.
Utwory wykonywane na marimbafonie przeplatane były muzyka organową w wykonaniu Józefa Kotowicza.

Artyści wykonali następujące utwory:

- D. Buxtehude (1637-1707) - preludium i figa e-mol BuxWW 142 - organy
- G Young (1919-1998) - Preludium w stylu klasyczny,
- S. Lindlad (1958) - Capriccio

- Ney Rosauro (1952) - Preludium nr1 - marimba
- Keiko Abe (1937) - The Dream of the Cherry Blossoms
- Emmanuel Sejourne (1961) - Katamiya
- Gordon Stout (1952) - Dwa tańce meksykańskie

- F. Nowowieski (1877-1946) - IV Koncert Organowy op. 56


Katarzyna Bojaryn  i Józef Kotowicz

KATARZYNA BOJARYN

Ukończyła Liceum Muzyczne im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W latach 1998 - 2000 studiowała w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie perkusji prof. Jacka Woty. Edukację kontynuowała w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Filii w Białymstoku. Studiowała na kierunku Instrumentalistyka w specjalności pe­dagogika instrumentalna, w klasie perkusji ad. Henryka Mikołajczyka. W 2003r. ukończyła studia z wynikiem celującym i otrzymała tytuł magistra sztuki.
Brała czynny udział w licznych kursach (m.in. Bad Muskau, Bydgoszcz, Żagań, Festiwal Sztuki Perkusyjnej w Warszawie). Współpracowała z następującymi orkiestrami: Filharmonia Białostocka, Wrocławska, Jeleniogórska, Opera Nova w Bydgoszczy, European Festival Orchestra. Z orkiestrą Filharmonii Białostockiej wystąpiła jako solistka wykonując Koncert na wibrafon i orkiestrę smyczkową Emmanuela Sejourne. Wykłada w Zespole Szkół Muzycznych im. l. J. Paderewskiego w Białymstoku oraz w Ostrołęce.

JÓZEF KOTOWICZ

Białostocki organista i pedagog wykładający w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. l. J. Paderewskiego w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej. Pełni również funkcję organisty w Kościele Św. Wojciecha w Białymstoku.
W 1993 r ukończył klasę organów Filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Białymstoku, a 1995 studia podyplomowe w klasie organów prof. Józefa Serafina w Warszawie. Kolejnym szczeblem rozwoju artystycznego i naukowego było przeprowadzenie w 2001 r. przewodu kwalifikacyjnego l st. w Akademii Muzycznej im. F .Chopina w W-wie.
Bierze udział w licznych krajowych festiwalach organowych, a także za granicą: wielokrotnie w Szwecji, Danii, Finlandii i USA (prestiżowy koncert na Uniwersytecie Michigan). Jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Konkursu Organowego Szczecin - Kamień Pomorski 1994.
Jest twórcą cyklu audycji radiowych poświęconych organom północno - wschodniej Polski. Od 1996 roku pełni funkcję kierownika artystycznego Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku, a od roku 2000 - Podlaskich Koncertów Organowych (Łomża, Tykocin, Hajnówka). W 2001 r. był stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie upowszechniania kultury i działalności artystycznej. Jest prezesem Białostockiego Stowarzyszenia Musica Sacra.
 

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444