Home

 
Podlasze...
 

Detale architektury drewnianej, pejzaże, zanikające już zupełnie drewniane zabytkowe wsie oraz niezapomniany urok Podlasie utrwalony na zdjęciach można oglądać od 17 marca br. w HDK na wystawie fotograficznej Konrada Węsaka pt. "Podlasze"
 

Dlaczego ta nazwa?

Ponieważ jest to najstarsza - wzmiankowana na przełomie XV i XVI w wieku w dokumentach Wielkiego Księstwa Litewskiego - nazwa tej krainy.
Ponadto chciałem (oprócz nawiązywania do historii) tak nazywając swoja wystawę "ominąć" tak często spotykane tytuły wystaw jak : "Podlasie", "Podlaskie pejzaże", "Ginące Podlasie".

Tyle wyjaśnień odnośnie mojej wystawy.
Chciałem, żeby moja wystawa obejmowała ziemie historycznego Podlasia (Woj. Podlaskiego od 1520 r.): Bielską, Brzeską, Drohicką, Kamieniecką, Kobryńska i Mielnicką. Na razie w fotografowaniu nie dotarłem tylko do Ziemi Kobryńskiej, ale przez fakt, że jest całkowicie poza obecnymi granicami mojego kraju - nie jest ona (przynajmniej na razie) w  ogóle "w moim zasięgu". Nie wiem, może kiedyś wyruszę za Bug... Teraz jest to dla mnie nierealne. Musze zadowolić się tym, co dla mnie możliwe - tu i teraz ...
Również tę swoją wystawę prezentuję na terenach przedrozbiorowego Woj. Podlaskiego (Ziemia Bielska: Bielsk Podlaski, Brańsk, Choroszcz. Kleszczele, Suraż, Tykocin, Ziemia Drohicka: Drohiczyn, Kosów Lacki, Mordy , Siematycze, Sokołów Podlaski, Węgrów, Wysokie Mazowieckie, Ziemia Mielnicka: Łosice.

 


   

To, co widać na tej wystawie, to okolice Białej Podlaskiej, Bielska Podlaskiego, Ciechanowca, Drohiczyna, Hajnówki, Kleszczel, Kosowa Lackiego, Łosic, Międzyrzecza Podl., Mordów, Siedlec, Siemiatycz, Sokołowa Podl., Tykocina, Węgrowa i Zabłudowa.
 

 
Dlaczego fotografuję pejzaże podlaskie - chyba nie muszę wyjaśniać.
Natomiast jeśli chodzi o architekturę drewnianą - to coraz mniej jest wiatraków, chat, drewnianych pięknie zdobionych domów... A czy te - uwiecznione przez mnie na fotografiach - budynki nie zasługują na ocalenie - choćby tylko takie - od całkowitej zagłady w niepamięć ?. Czy te - niejednokrotnie kunsztowne wykonanie - zdobienia okien, narożników, okapów, ganków, szczytów domów - nie są świadectwem poczucia piękna u tych, którzy je wykonali ? Czy ci nieznani mi - ludzie nie zasługują na miano artystów ludowych ? Czy sztuka ludowa nie zasługuje na to, by - choć szczątkowo, choćby tylko w fotografiach - zachować jej piękno ? Zwłaszcza teraz, gdy zbliża się czas wystąpienia naszego kraju do tzw. Zjednoczonej Europy - wtedy co będzie świadczyć (szczególnie) o naszej tożsamości narodowej ? Czy nie sztuka ludowa ? Dlatego jestem pewien, że to, co robię, ma SENS.
Zapraszam do oglądania mojej wystawy.

Kondrat Węsak


Kondrat Węsak

 


Młodzież na otwarciu wystawy


 

Kondrat Węsak
   

ur. 19.II.1959 r. w Gdańsku. Obecnie mieszka w Bartkowie Nowym k. Drohiczyna. Zajmuje się twórczością muzyczną, fotograficzną, plastyczną i literacką. Fotografią zajmuje się od 1974 r. Jest członkiem grupy fotograficznej "FOTOGRAM" w Siedlcach. Oprócz wystaw o tematyce podlaskiej ma również wystawę fotografii satyrycznej pt. "Obiektyw-nym Okiem". Przygotowuje również wystawy: fotografii artystycznej oraz o tematyce ekologicznej. Materiał fotografii na wystawę o Podlasiu Kondrad Węsak zbierał od 1997 r do 2004 r.
Wystawa o Podlasiu obejmuje ponad 1500 fotografii.

 

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444