Home

 
„Wiosna Młodych Talentów”.

W tym roku, Hajnowski Dom Kultury, po raz pierwszy ogłosił nowy konkurs pt. „Wiosna Młodych Talentów”.

- Dzieci mają wspaniałe pomysły. Dzięki konkursowi odkryliśmy wiele talentów – mówi Zenaida Jakuć.


 Zenaida Jakuć, pomysłodawczyni konkursu i Jadwiga Kuczkin, wicedyrektor Hajnowskiego Domu Kultury

28 maja, w holu HDK, została otwarta ekspozycja najlepszych prac. Na wystawę, komisja wybrała 120 prac 38 autorów, traktując to jako wyróżnienie.

Jadwiga Kuczkin, wicedyrektor Hajnowskiego Domu Kultury i Zenaida Jakuć, pomysłodawczyni konkursu, wręczyły nagrody najbardziej utalentowanym młodym twórcom z Hajnówki i powiatu hajnowskiego.

Nagrody otrzymali młodzi twórcy:

 1. Anna Ostrowierch, ucz. kl. V Szkoły Podstawowej nr 5.
 2. Marta Iwaniuk, z „zerówki” przedszkola nr 5.
 3. Bartosz Orzechowski, ucz. kl. V Szkoły Podstawowej nr 5.
 4. Katarzyna Drozd, ucz. kl. III a Szkoły Podstawowej nr 2.
 5. Paulina Wiertel, ucz. kl. II b gimnazjum nr 2.
 6. Monika Bińczycka, ucz. kl. III b gimnazjum nr 1.
 7. Rozalia Szpilko, ucz. kl. II b gimnazjum nr 2.
 8. Patrycja Drozd, ucz. kl. II c gimnazjum nr 2.
 9. Agnieszka Ruta, ucz. kl. V b Szkoły Podstawowej nr 6.
 10. Asia Jurczuk, ucz. kl. III a Szkoły Podstawowej nr 6.
 11. Edyta Popławska, ucz. kl. V Zespołu Szkół w Czyżach.
 12. Anna Romaniuk, ucz. kl. VI d Szkoły Podstawowej nr 6.
 13. Gabriela Krawczuk, ucz. kl. III b Szkoły Podstawowej nr 6.
 14. Magdalena Wojtkowska i Ania Szerszunowicz, ucz. kl. I b gimnazjum Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego.
 15. Ilona Zachaj, ucz. kl. III gimnazjum nr 1.


Nagrodzeni młodzi twórcy

Uhonorowani zostali także ich nauczyciele:

 • Małgorzata Mróz ze Szkoły Podstawowej nr 5,

 • Ewa Katarzyna Gałaszewicz z gimnazjum nr 2,

 • Mariola Podsiadlik z Zespołu Szkół w Czyżach

 • Piotr Gagan, malarz z Hajnówki,

 • Jolanta Stawasz ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Konkurs przebiegał w trzech grupach wiekowych: od lat 7 do 10, od 11- 14 lat  oraz 15 lat i więcej. Prace oceniała komisja w składzie: Anna Świtalska – Świć, Alicja Drednicka i Jolanta Daniluk.

Na przegląd wpłynęło 312 prac 204 autorów. Prace wykonane w różnych technikach plastycznych. Dominował rysunek ołówkiem, węglem i tuszem, malarstwo akwarelą, panterą, olejem, pastel, collage, haft, malarstwo na szkle.

Po obejrzeniu i analizie prac, komisja nagrodziła 15 autorów. Najlepsi otrzymali statuetki „Wiosna Młodych Talentów”. Nagrodzono także dwie prezentacje grupowe: Magdalena Wojtkowska i Ania Szerszunowicz, ucz. kl. I b gimnazjum Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego i uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 5. Statuetkę „Wiosny Młodych Talentów”, nagrodę dla szkoły, przekazano Małgorzacie Mróz, nauczycielce hajnowskiej „piątki”, która przygotowała zestawy interesujących prac.

- Dziękuję pani Zence Jakuć za pomysł wspaniałego, plastycznego przedsięwzięcia, a także wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w wystawie – powiedziała Jadwiga Kuczkin, wicedyrektor Hajnowskiego Domu Kultury.

Najmłodszą laureatką pierwszej edycji konkursu „Wiosna Młodych Talentów” jest Marta Iwaniuk, z „zerówki” przedszkola nr 5. - Prace wykonałam farbami i kredkami świecowymi. Rysuję tak długo ile pamiętam. Chciałabym swoją przyszłość związać z malarstwem. Może bym krajobrazy malowała? – powiedziała Marta Iwaniuk. - Rodzeństwo, jeśli będzie rysowało to dopiero za trzy lata, bo teraz ma dopiero roczek. Rodzice też nie tak bardzo rysują, a dziadkowie, to są najbardziej uzdolnieni do malowania woskiem jajek.

Niesamowicie dojrzałe prace przedstawiła Ilona Zachaj, 16-latka z Hajnówki. Kiedy w 2000 roku, redakcja ówczesnej gazetki „Nasza Buda Numer Jeden” wpadła na pomysł, aby prezentować karykatury nauczycieli, wówczas niezastąpioną okazała się właśnie Ilona Zachaj. Jej trafne, pełne humoru, ale nie złośliwości rysunki, bawiły wszystkich.

- To było dawno – mówi Ilona Zachaj. - Wcześniej ot tak sobie rysowałam. Malarstwem zajmuję się od trzech lat. Pobierałam lekcje u pana Piotra Gagana, a kiedy wiedziałam o co w tym wszystkim chodzi, zaczęłam malować sama. Warto robić co się lubi. Swoją przyszłość wiążę z zainteresowaniami plastycznymi, planuję studiowanie architektury.

Za uwrażliwianie dzieci na sztukę, przygotowanie zestawu prac i pomoc w odkrywaniu talentów jedyną w swoim rodzaju statuetkę, zaprojektowaną przez witrażystkę Helenę Audytowską, otrzymali również nauczyciele.

- Nauczycielom, którzy nie narzucają własnego warsztatu, nie zabijają wrażliwości, powodują otwarcie na świat i to, że dzieci tworzą własną sztukę, prezentują własne, ekspresyjne prace. Tym nauczycielom bardzo dziękujemy – mówiła Zenaida Jakuć.

Krystyna Kościewicz

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444