Home

 
„Silna Polska w silnej Europie”

Spotkania przedstawicieli mediów lokalnych i regionalnych z Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim stały się już tradycją. Od kilku lat dziennikarze są gośćmi w Pałacu Prezydenckim. 26 maja po raz kolejny odbyły się „warsztaty dziennikarskie” zorganizowane przez kancelarię A. Kwaśniewskiego poświęcone rolnictwu w UE oraz Parlamentowi Europejskiemu.

Minister Rolnictwa

Jako pierwszy wystąpił minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Wojciech Olejniczak. Bardzo dokładnie poinformował dziennikarzy o sytuacji polskiej  wsi w zjednoczonej Europie. Mleczarnie i zakłady przemysłu mięsnego są dobrze przygotowane do standardów unijnych. Większość zakładów mięsnych spełnia restrykcyjne normy narzucone przez Brukselę. Na 400 mleczarni w naszym kraju 240 może eksportować produkty na rynek europejski, ale jedynie 80 robi to w praktyce. Większość zakładów produkuje na krajowe rynki.

W. Olejniczak zachęcał dziennikarzy do publikacji dotyczących składania przez rolników formularzy o dopłaty bezpośrednie. O sensowności składania wniosków świadczy skala dopłat bezpośrednich. W roku 2003 wielkość produkcji sprzedanej w rolnictwie wynosiła 15 mld złotych. Rolnicy otrzymają z dopłat wynikających tylko z faktu posiadania ziemi – 6 mld. Warto więc wypełnić wnioski i skorzystać z pieniędzy.

Dziennikarze usłyszeli zapewnienie ministra o dobrym i niezawodnym funkcjonowaniu systemu AJAX, który rejestruje i oblicza procedury związane z dopłatami dla rolników.

- Nie ma najmniejszych obaw, że coś nie zadziała. System jest stabilny – powiedział minister W. Olejniczak

Dziennikarze pytali o niepokojący wzrost cen produktów rolnych, szczególnie mięsa wołowego i wieprzowego. Spowodowane jest to poprzez otwarte granice. Nie ma ceł i firmy ze starej Europy korzystają z tych udogodnień. Z drugiej strony ceny reguluje już tylko rynek.

Z krajobrazu polskiej wsi zniknie pojęcie uboju gospodarczego. Mięso pozyskane w ten sposób będzie mogło być spożytkowane jedynie na potrzeby rolnika, który je wyprodukował. Dzięki temu likwiduje się możliwość przedostania się na rynek groźnych chorób i pasożytów dróg pokarmowych.

Nowa ustawa o ośrodkach doradztwa rolniczego pomoże rozwiązać problemy tego sektora oraz stworzyć nowoczesny model pomocy producentom rolnym.

Na zakończenie swojego wystąpienia minister W. Olejniczak stwierdził, że potencjał polskiego rolnictwa jest ogromny. Możliwości naszego przemysłu rolno – spożywczego w tym również i przetwórczego pozwalają optymistycznie patrzeć na ten sektor w Unii Europejskiej.

Mistrzowie ostatnich 5 minut

Tomasz Nowakowski – sekretarz Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów oraz podsekretarz w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej próbował wyjaśnić tajniki unijnej kuchni. Przez cały 2003 rok Polska brała udział w pracach UE jako negocjator a także obserwator. Teraz trzeba brać udział w procesach decyzyjnych. Z perspektywy roku ubiegłego tamte prace były dziecinnie łatwe w porównaniu z rzeczywistym współdecydowaniem. W unii pracuje się jednocześnie nad kilkuset ustawami. Odbywa się tysiące głosowań. Rytm pracy jest dwukrotnie szybszy niż podczas negocjacji. Do bieżącej pracy potrzeba więcej fachowców niż przypuszczano. Na skuteczność decyzji trzeba zapracować. Oprócz negocjacji formalnych są również i te nieformalne. Tych ostatnich trzeba się dopracować i umieć je prowadzić. To wszystko wymaga czasu. Skuteczności trzeba się po prostu nauczyć.

10 lat temu Polska złożyła wniosek o akcesje do UE.

- Nasze wysiłki związane ze negocjacjami, rokowaniami oraz wejściem do zjednoczonej Europy można porównać do biegu maratońskiego. Były one i są długie jak również wyczerpujące – podkreślił T. Nowakowski.

Unii uczymy się bardzo szybko, ale wszystko wymaga czasu i determinacji. O Polakach mówi się, że jesteśmy mistrzami ostatnich 5 minut. W negocjacjach oraz przy podejmowaniu ważnych decyzji potrafimy znaleźć doskonale rozwiązania w ostatnim momencie. Jak do tej pory nasze decyzje były korzystne dla obu stron stołu rokowań.

Tomasz Nowakowski mówił o rosnącej roli Parlamentu Europejskiego. Obecnie PE jest realną siłą wpływającą na wszystko, co dzieje się w UE.

Wystawa sztuki japońskiej

W Galerii Pałacu Prezydenckiego dziennikarze mieli niecodzienną okazję obejrzenia  wystawy „Kolekcja sztuki japońskiej Ignacego Paderewskiego”. Wśród eksponatów zgromadzonych przez wielkiego muzyka były ryciny, ceramika, obrazy jak również przedmioty sztuki użytkowej związanej z rytuałem parzenia herbaty. Na wystawie nie zabrakło japońskiej„orgiami” – wspaniałej sztuki układania arcydzieł z papieru.

Europa kontra Polska

Kolejnym mówcą spotkania dziennikarzy był podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Truszczyński. Minister przestrzegał przed osamotnieniem Polski w unii.

- Musimy nauczyć się negocjować i szukać kompromisu w sprawach kluczowych dla Polski. Nie możemy dopuścić do osamotnienia  naszego kraju – powiedział minister Truszczyński.

Czy UE potrzebny jest Traktat Konstytucyjny? Tak – brzmi odpowiedź. Konstytucja da nowe bodźce zjednoczonej Europie. Pokaże 25 członkom, że rozszerzenie jest aktem tworzenia nowych wartości oraz jakości w stosunkach krajów nowej unii.

Minister Truszczyński w sposób obrazowy przedstawił problem nowego sytemu głosowań w myśl Traktatu z Nicejskiego. Stare państwa członkowskie chcą nadal decydować o kluczowych zagadnieniach w unii. Na nowym systemie głosowań tracą państwa średnie: Polska i Hiszpania. Do tej pory głosowanie nad ważnymi sprawami w EU dochodziło bardzo rzadko. Decydował kompromis i negocjacje. Gdy dochodziło do głosowań zawsze przegrywały Niemcy.

Obecnie proponowany system podwójnego głosowania jest przedmiotem pertraktacji i politycznych negocjacji.

Dla Polski ważną sprawą jest umieszczenie we wstępie do unijnej konstytucji odwołanie się do tradycji chrześcijańskich całej Europy. Niechętni do tego typu działań są Skandynawowie, Francja, kraje Beneluxu oraz Niemcy. My jesteśmy gotowi do rozwiązań kompromisowych zarówno w kwestii Nicei jak i konstytucji. Powoli zmieniamy się, uczymy działań korzystnych dla naszego kraju, ale wszystko wymaga czasu. Szczególnie ważne są kontakty nieformalne polityków, urzędników oraz ekspertów związane z podejmowaniem decyzji w procesach decyzyjnych. Tego należy uczyć się od tych, którzy są w strukturach unijnych od lat. Nie bójmy się wspólnej Europy.

Na studia do UE

Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie dyrektora Fundacji Systemu Edukacji Witolda Sienkiewicza, który powiedział, ze podstawą wielkości każdego kraju jest edukacja. Proponuje on zacząć wszystko od nauki. Wielkość każdego kraju stanowi jego naukowa potęga. Dzięki za wszystko programom UE uczniowie szkół średnich i studenci mogą skorzystać z edukacji w krajach unii. Dla uczniów funkcjonują już od lat różnorakie formy wymiany z rówieśnikami w Europie. W ten sposób uczą się siebie nawzajem poznają kulturę i zachowania społeczne w krajach Europy.

Studenci maja największe możliwości nauki w Europie. Unia chce stworzyć program kształcenia na wszystkich poziomach nauczania, który będzie konkurencyjny dla szkolnictwa USA. W ciągu najbliższych lat zamierza się wyasygnować środki, które stworzą w Europie najlepsze warunki do nauki. To Europa będzie przyciągała swoimi warunkami młodych ludzi pragnących zdobywać wiedzę.

W najbliższych latach wzrośnie liczba uczniów szkół średnich biorących udział w programach edukacyjnych z 2,8 mln do 5,2 mln uczestników. Z kolei dla studentów środki przeznaczone na edukację w krajach unii wzrosną z 5 mln Euro do 13,5 mln Euro. Czy UE stanie się naprawdę mekką światowej nauki zobaczymy za kilka lat. A zatem – uczmy się.

„Silna Polska w silnej Europie”

Tymi słowami zaczął spotkanie Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski z dziennikarzami mediów regionalnych i lokalnych. Prezydent przybył do sali obrad bezpośrednio po rozmowach z Gerhardem Szrederem – kanclerzem Niemiec. A. Kwaśniewski poinformował zebranych dziennikarzy o woli niemieckiego partnera do kompromisu we wszystkich kluczowych kwestiach dotyczących stosunków obu krajów w UE.

Dziennikarze zarzucili prezydenta Kwaśniewskiego pytaniami. Pierwsze z nich dotyczyło rządu prof. Marka Belki. A. Kwaśniewski stwierdził, ze ten rząd będzie najlepszym z możliwych do utworzenia w tej chwili. Koniec roku kalendarzowego wymaga uchwalenia budżetu przez parlament. Potem trzeba wynegocjować budżet unijny. Kolejnym krokiem będą wybory do parlamentu na początku przyszłego roku.

- To najlepszy scenariusz dla Polski na najbliższe miesiące – stwierdził prezydent RP.

A. Kwaśniewski zwrócił się do dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych jako animatorów aktywności w swoich środowiskach. Zaapelował do propagowania postaw pozytywnych, które uaktywniają środowiska lokalne. Pogoń za informacjami sensacyjnymi na pierwszą stronę zniekształca obraz naszego kraju. Polsce potrzebne są dobre przykłady polityka, samorządowca i nauczyciela. Europa jest skupiona w rozwoju regionów. To społeczności lokalne i regionalne mają  szanse na pozyskanie olbrzymich pieniędzy na rozwój. Trzeba uaktywnić ludzką inicjatywę poprzez pozytywne wzorce.

Prezydent zaapelował również do dziennikarzy o kampanię, która zachęci do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Nie wybierajmy ludzi przypadkowych. W parlamencie Europejskim w pracę trzeba zaangażować się bezgranicznie. Tam decydować będziemy o przyszłości naszego kraju – apelował prezydent.

- W parlamencie unii nie można być postacią bezbarwną. Prasa lokalna jest pierwszą władzą w swoich środowiskach. Dlatego proszę was o pozytywną kampanię w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Prezydent RP mówił również o polskim parlamencie i jakości pracy posłów. Od lat obserwuje regres w konstruktywnych pracach sejmu. Z żalem wspomniał o wspaniałych sporach i debatach z politykami pokroju prof. Geremka, Niesiołowskiego, czy Tadeusza Mazowieckiego. Debaty parlamentarne powinny mieć swoje ramy i etykę.

Prezydent Kwaśniewski jest przeciwny zmianom systemu wyborów do sejmu. Najpierw musi ustabilizować się scena polityczna. Ukształtować silna lewica, prawica i centrum. Wówczas można „majstrować” przy systemie wyborczym. System większościowy od początku jest w senacie. O podobnych mechanizmach do sejmu możemy mówić za kilka lat.

A. Kwaśniewskiego niepokoją sprawy związane z preambułą Konstytucji UE. Prezydent wierzy jednak, że unia potrafi również w tej kwestii wypracować kompromis.

Wypowiadając się w kwestii Iraku podkreślił udział naszych wojsk w operacjach na Bliskim Wschodzie, Bałkanach, gdzie nasi żołnierze przebywają od lat. Zakończenie procesów pokojowych wymaga czasu. Po ich zakończeniu żołnierze wracają do domów.

Prezydent boi się skrajności. Współczesny terroryzm osiągnął apogeum. Do tej pory nie znaliśmy zachwiania instynktów samozachowawczych. Kobiety opasane materiałami wybuchowymi gotowe na śmierć, to przekroczenie wszelkich granic zdrowego rozsądku. Współczesny świat musi ten problem rozwiązać.

Prezydent A. Kwaśniewski spieszył się na telefoniczne spotkanie z prezydentem USA G. Bushem, ale nie zapomniał zaprosić dziennikarzy na kolejne spotkanie.


Stanisław Kaszyński Szef Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Polskich Medów, J.Zachaj Wirtualna Hajnówka, Wojciech Olejniczak Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444