Home


Stanowiska wobec przejść granicznych

4 lutego, strony polska i białoruska, ustalały stanowiska wobec przejść granicznych.
Jeszcze w tym roku, turyści będą mogli przekroczyć granicę w Białowieży. Przejście będzie czynne wyłącznie w godzinach dziennych, najprawdopodobniej przez cały rok, lub w okresie atrakcyjnym turystycznie.

Spotkaniu współprzewodniczących polsko-białoruskiej, międzyrządowej komisji koordynacyjnej do spraw współpracy transgranicznej, przewodniczył Paweł Dakowski, wiceminister spraw wewnętrznych RP. - Dyskusja była trudna, bo próbujemy przełamać pewien impas między Polską a Republiką Białoruś, dotyczący przejść granicznych - powiedział Paweł Dakowski. - Od grudnia zeszłego roku zrobiliśmy istotny krok do przodu. Udało nam się uzgodnić szczegóły porozumienia, dotyczącego otwarcia sześciu nowych przejść granicznych i rozszerzenia przejścia w Połowcach. Przejścia turystyczne w Białowieży, czy na Kanale Augustowskim są bardzo istotne, bo dotyczą ekosystemów, które mają znaczenie nie tylko dla Polski, ale dla całego kontynentu. Jeżeli mówimy o regionie, to z całą pewnością przejścia drogowe mają większe znaczenie. Tu chodzi o otwarcie okien. Polska polityka wschodnia, ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której granica wschodnia nie będzie granicą zamkniętą, tworzącą nowe mury, ale otwarta dla obywateli po obu stronach.


Strona polska - po prawej od woj. Podlaskiego - Paweł Dakowski, wiceminister spraw wewnętrznych RP.

Ze strony polskiej, nad perspektywami przejść granicznych, dyskutowały władze województwa podlaskiego, lubelskiego, Straży Granicznej, Izby Celnej, komendy głównej policji. Stronie białoruskiej przewodniczył Aleksander Michniewicz, wiceminister spraw zagranicznych. Byli też przedstawiciele obu ambasad.
- Obie strony są zgodne, że jak najszybciej powinno być uruchomione przejście turystyczne w Białowieży - mówi Marek Strzaliński, wojewoda podlaski. Do strony polskiej należy zbudowanie infrastruktury. Podlaski Urząd Wojewódzki, ma na rok bieżący zagwarantowane środki na stworzenie dokumentacji technicznej, a to otworzy nam możliwość zbudowania przejścia w roku przyszłym. Możliwy jest wariant uruchomienia przejścia wcześniej, w oparciu o infrastrukturę tymczasową, czyli kontenery, które umożliwią służbom granicznym funkcjonowanie na tym przejściu. Przejście będzie wyłącznie turystyczne, dopuszczające ruch pieszy, rowerowy, bryczek i sań. Będzie to przejście międzynarodowe, co jest bardzo ważne ze względu na atrakcyjność Puszczy Białowieskiej, wykraczającą poza Polskę i Białoruś. Przecież jest to obszar unikalny w skali europejskiej i światowej. Mam nadzieję, że to przejście podniesie atrakcyjność turystyczną również dla turystów z innych krajów. Będzie też przejście wodne na Kanale Augustowskim. Chcemy utworzyć także przejście równoległe lądowe, dla obsługi technicznej turystów wodnych, żeby za spławami kajakowymi mogły przejechać samochody obsługi technicznej. Zespół roboczy będzie to dalej ustalał. Sezon wakacyjny 2006 będzie już sezonem czynnego przejścia i drożnego Kanału Augustowskiego.


Stronie białoruskiej przewodniczył Aleksander Michniewicz, wiceminister spraw zagranicznych. ( trzeci z lewej).

Mieszkańcom powiatu hajnowskiego, bardzo ważne jest podniesienie rangi przejścia w Połowcach. Konieczne są nakłady. Infrastruktura po stronie białoruskiej w minimalnym stopniu zabezpiecza potrzeby obsługi ruchu wyłącznie osobowego. Z punktu widzenia strony polskiej, szczególnie woj. podlaskiego, poniesienie standardu przejścia w Połowcach jest priorytetowe. - Uznaliśmy, że należy jak najszybciej dążyć do podniesienia standardu przynajmniej do 3,5T, ale, ze względu na konieczne nakłady, strona białoruska nie mogła jeszcze złożyć deklaracji - dodaje wojewoda Marek Strzaliński.

Krystyna Kościewicz
 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444