Home

  
Założenia Programu "Żubr"

Rozsiedlenie białowieskiego stada żubrów do Puszczy Knyszyńskiej i Mielnickiej, co zapewni przetrwanie gatunku, a jednocześnie stworzy podstawę do stworzenia atrakcyjnej turystycznie Krainy Żubra - to główne założenia programu "Żubr"

Został on opracowany w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym i lokalnymi samorządami.

Żubr jest symbolem i niekwestionowaną atrakcją Białostocczyzny. Tymczasem jego białowieska populacja znalazła się w ostatnich latach w niekorzystnej sytuacji. Liczebność stada rośnie, a jednocześnie ma do dyspozycji teren zbyt mały do bytowania. Ponadto krzyżowanie się żubrów w obrębie tylko jednego stada grozi komplikacjami genetycznymi.
Program "Żubr" mógłby to zmienić przez stworzenie zwierzętom warunków do szukania nowych terytoriów, przede wszystkim w Puszczy Knyszyńskiej i Mielnickiej. Trzeba umożliwić migracje żubrów w obszarze całej ściany wschodniej, a także ich kontaktowanie się ze stadami na Białorusi i Litwie. Służyć temu miałaby m.in.: budowa paśników w rejonach peryferyjnych puszczy, zagospodarowywanie dzikich łąk, by dostarczały pokarm dla żubrów, wreszcie tworzenie i ochrona nowych korytarzy leśnych. Program zakłada wcześniejsze przeprowadzenie badań naukowych.

Z kolei wypromowanie turystyczne regionu miałoby polegać na stworzeniu Krainy Żubra - ze szlakami turystycznymi, bazą rekreacyjno-sportową i atrakcjami w postaci ośrodków edukacyjnych i kultury regionalnej, skansenów, zagród dla zwierząt czy ogrodów botanicznych. Jego głównym elementem byłby turystyczny Szlak Żubrowy o długości 250 km, biegnący z Siemiatycz przez Mielnik, Czeremchę, Hajnówkę, Białowieżę, Michałowo, Krynki aż do Supraśla. W jego sąsiedztwie powstałby system mniejszych szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych czy do jazdy konnej.

Powodzenie programu zależy przede wszystkim od współpracy samorządów lokalnych, na których terenie znalazłaby się Kraina Żubra, oraz od znalezienia funduszy. Wstępne szacunki zakładają, że część ochronno-badawcza kosztowałaby 10 mln euro, zaś budowa atrakcji turystycznych - od 50 do 100 mln euro. Inicjatorzy programu liczą na to, że zyska on przychylność Unii Europejskiej, która da pieniądze z funduszy strukturalnych.

Wsparcie programu w realizacji jego części przyrodniczej obiecał minister środowiska Czesław Śleziak. Minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, który znany jest ze swej sympatii do Puszczy Białowieskiej, obiecał natomiast pomoc w zdobyciu środków finansowych.
 

Żródło:  www.gazeta.pl


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444