Home

Ilość odsłon: 4379   Data publikacji:  2004-11-29

Do Berlina z Hajnówki

Jerzy Nesteruk, z Hajnówki, nauczyciel historii i języka niemieckiego, proponuje Hajnowianom udział w wymianie z młodzieżą z Niemiec. Program nazywa się „Keine grenzen”, czyli żadnych granic. Odbyło się już pierwsze spotkanie, a 29 listopada drugie. Z niemal 25-tysięcznego miasta, przyszło zaledwie kilkanaście osób.


Podczas spotkania „Keine grenzen”, w Szkole Podstawowej nr2 w Hajnówce.

Wymiana młodzieży, jest możliwa dzięki organizacji „Jugendwerk”, zajmującej się polsko-niemiecką współpracą młodzieży. Projekty wymiany między szkołami polskimi a niemieckimi funkcjonują od roku 1993. Najwięcej w Polsce zachodniej, w dużych miastach. Ściana wschodnia jest reprezentowana bardzo nielicznie. „Jugendwerk”, pomaga w organizowaniu i dofinansowywaniu wymiany młodzieży między Polską a Niemcami, w bardzo szczytnych celach: budowanie przyjaźni, likwidowanie stereotypów, niektórych uprzedzeń, wrogości. Warunkiem wymiany jest posiadanie partnera, którym jest szkoła niemiecka lub organizacja niemiecka. - Z tym jest bardzo ciężko, ponieważ niewielu Niemców nie interesuje Polska jako całość, a Polska wschodnia w szczególności – mówi Jerzy Nesteruk. - Przez wiele lat nie mogłem znaleźć partnera, nagle teraz, po pobycie na międzynarodowej konferencji w Kazimierzu Dolnym, udało mi się zdobyć aż 8 partnerów, nauczycieli z Niemiec. Po rozmowach, doszliśmy do wniosku, że są chęci pomocy. Mam osiem szkół, które wyrażają chęć kontaktów z nami, uczenia się polskiego, zawierania przyjaźni i kontynuowania przez następne lata, nie tylko jednorazowe spotkanie.


Jerzy Nesteruk

W wymianie może wziąć udział młodzież od 12 do 26 lat, czyli od starszych klas szkół podstawowych, poprzez gimnazjum, liceum, aż po studentów. Podczas realizacji takiego programu, konieczne jest bezpośrednie spotkanie. - Wszystko zależy od pomysłów wypełnienia czasu. Propagowane są noclegi w domach rodzinnych, aby podczas pobytu, młodzież miała cały czas kontakt ze sobą w codziennych, życiowych sytuacjach, a nie odświętnie, przy okazji jakichś imprez. Nie chodzi o super warunki, ale normalne, w miarę sprawnie funkcjonujące mieszkanie z podstawowymi urządzeniami sanitarnymi. Ważna jest życzliwość, sympatia, serce na dłoni, to się wyczuwa najbardziej.
Młodzież, biorąca udział w programie wymiany, ma zapewnione dofinansowanie, ale jest też konieczny wkład własny, zależny od programu. 2-3 tygodniowy pobyt, zamyka się w granicach 300-500 zł kosztów własnych. To jest część minimalna, może ¼, 1/5, całości kosztów. Pozostałe pokrywa Organizacja „Jugendwerk”.
Wniosek o realizację wymiany młodzieży między Hajnówką a Berlinem, powinien być złożony do biura w Warszawie na trzy miesiące przed planowanym programem. - Pod kątem wymiany, jestem w stanie poprowadzić przyśpieszony kurs językowy – dodaje Jerzy Nesteruk. - Chciałbym aby powstała chociaż jedna grupa zbliżona wiekiem i zainteresowaniami. Próbowałem to zrobić w swojej szkole macierzystej, w której pracuje już 20 lat. Podane na tacy, a nie mogłem zebrać ludzi. Słyszałem o podobnych sytuacjach w Białymstoku.

Osoby zainteresowane, mogą skontaktować się bezpośrednio z Jerzym Nesterukiem, telefonując pod numer 682 62 46, lub komórkowy: 0 608 444 536

Krystyna Kościewicz


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444