Home

Ilość odsłon: 4125   Data publikacji:  2004-11-16

10-lecie hajnowskiego Klubu AA „Dąb”

Blisko pół tysiąca anonimowych alkoholików i sympatyków życia na trzeźwo z niemal całego województwa podlaskiego, bawiło w minioną sobotę w Hajnowskim Domu Kultury. Grał i śpiewał hajnowski zespół „Obraz Kontrolny”. Okazją do zabawy, była 10 rocznica powstania Klubu Abstynenta „Dąb”.

- Ostatnio do naszego klubu przybyło bardzo dużo ludzi. Śmiało mogę powiedzieć, że 60 osób już mamy na pewno - mówi Jerzy Daniluk, szef Hajnowskiego Stowarzyszenia Abstynentów. - Spotkania odbywają się codziennie. Na jednorazowym spotkaniu jest około 30 osób. Frekwencja jest naprawdę duża i nieporównywalnie większa w stosunku do okresów poprzednich. Z pewnością pomogła nam dostępność w mediach i promocja programu „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Coraz więcej osób widzi, że można żyć inaczej, można trzeźwo patrzyć na świat. Gwarantuję, że nie ma tu osoby, która by była po spożyciu alkoholu.


Uroczystość otwierają Mirosław Awksentiuk Sekretarz Urzędu Miasta Hajnówka, Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Jerzy Daniluk Prezes Hajnowskiego Stowarzyszenia Abstynentow "Dab"


Zaproszeni goście: przedstawiciele duchowieństwa, rady miasta, hajnowskich stowarzyszeń i organizacji

Hajnowskie Stowarzyszenie Abstynentów na 10-lecie klubu AA „Dąb”, ma nowe propozycje. Od połowy października, Jerzy Drabik, specjalista terapii uzależnień, kierownik dziennego oddziału terapii uzależnień w Białymstoku,  prowadzi program terapeutyczny dla osób uzależnionych. - Przede wszystkim chodzi o przekazanie ludziom wiedzy na czym ta choroba polega i nauczeniu się paru technik psychologicznych, które są przydatne w radzeniu sobie z głodem alkoholowym, ze zjawiskiem, które nazywamy „nawrót choroby” – tłumaczy Jerzy Drabik. - Dla wielu alkoholików, jednym z ważnych powodów do picia, są deficyty umiejętności społecznych, czyli umiejętności porozumiewania się, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z emocjami, które siedzą w człowieku. Te proste techniki, które obejmuje program terapeutyczny, pozwalają lepiej funkcjonować bez alkoholu. Ważne jest też stworzenie środowiska samopomocowego, które jest bliskie anonimowym alkoholikom, ale też troszkę się różni, bo tu ludzie są bardziej aktywni w dzieleniu się obserwacjami na własny temat. W AA, ludzie dzielą się doświadczeniem, opowiadają o swoich przeżyciach, a jest bardzo ważne, aby uzależnieni, mogli siebie nawzajem obserwować i informować o tym, co widzą. Większość objawów, które wiążą się z powrotami do picia, doprowadzają do takich powrotów. Dla samego zainteresowanego, te symptomy są niewidoczne. Możliwość obserwowania się i ostrzegania, kiedy dzieje się coś niepokojącego, coś się zmienia w zachowaniu, to właśnie jest szansa, aby alkoholicy mogli w porę podejmować decyzje zabezpieczające.

Działalność klubu AA, co roku jest umieszczona w miejskim programie rozwiązywania problemów alkoholowych. - Są na to pieniądze, które przydziela miejska komisja, według harmonogramu głównych zadań, jakie realizujemy w każdym roku. Na bieżącą działalność mamy fundusze składkowe, sponsoringi, a kto ma, ten dokłada. Radzimy sobie jak potrafimy. Ważna jest przychylność i duże zrozumienie władz samorządowych. Nigdy nie ma kwestii, czy to potrzebne. Nie jesteśmy dziwakami, a problem alkoholizmu jest obszerny. Swoją pomocą obejmujemy nie tylko ludzi dotkniętych alkoholizmem, ale także ich rodziny i dzieci. Niedawno powstała świetlica socjoterapeutyczna, w której znajdują wsparcie dzieci z rodzin również alkoholickich.

Krystyna Kościewicz


Życzenia i upominki od zaprzyjaźnionych klubów abstynentów z sąsiednich miejscowości


Podczas zabawy

Zobacz więcej o Klubie abstynentów "Dąb"  >>


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444