Home

Ilość odsłon: 3662   Data publikacji:  2004-11-02

Dzień Wszystkich Świętych w Hajnówce

Dzień Wszystkich Świętych - jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego.
To "uroczystość tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie". Należą do nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także Ci, którym kościół w sposób szczególny chce oddać hołd. W dniu tym Polacy tłumnie odwiedzają groby swoich zmarłych

Kościół katolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny. W odróżnieniu od Dnia Wszystkich Świętych poświęcony on jest modlitwom za osoby zmarłe, które oczekują na ostateczne pojednanie się z Bogiem.
Tradycja obchodów tego święta sięga czasów biblijnych. Już w Piśmie Świętym Starego Testamentu są pierwsze wzmianki o zapisywaniu w specjalnych księgach imion osób zmarłych. Tradycja ta przetrwała do czasów apostolskich. Wielkim orędownikiem i kontynuatorem tej tradycji był benedyktyński opat z Cluny (Francja) Odilon, który w 998 roku polecił, by we wszystkich klasztorach o regule benedyktyńskiej Dniem Zadusznym był 1 listopada. Z czasem władze kościelne przeniosły je na 2 listopada. Każdy kapłan tego dnia ma obowiązek odprawienia trzech mszy żałobnych. Jedną w intencjach własnych, drugą w intencji wszystkich zmarłych, a trzecią w intencji Ojca Świętego. W dawnych czasach poprzez modlitwy i jałmużny dla ubogich wierni starali się nieść pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu. Tradycje te przetrwały - w formie rozdawnictwa chleba ubogim przed kościołami i cmentarzami w Dzień Zaduszny - aż do XX wieku.
Do dzisiaj przetrwał jedynie zwyczaj nawiedzania w tym dniu grobów (ale w mniejszym stopniu, niż we Wszystkich Świętych), zapalania lampek i świec. Zachował się też zwyczaj składania ofiar pieniężnych w parafiach za dusze najbliższych zmarłych, na tzw. wypominki, tj. kartek, na których są wymienione imiona i nazwiska zmarłych.


Na cmentarzu katolickim

Pomimo, że oddawanie czci zmarłym 1 listopada nie należy do tradycji Cerkwi, odwiedzanie cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych upowszechniło się wśród wyznawców prawosławia ze względów praktycznych, bo jest to dzień wolny od pracy. Dzień Wszystkich Świętych w kościele prawosławnym jest obchodzony w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego (50 dni po prawosławnej Wielkanocy). Groby zmarłych odwiedza się również w tzw. sobotę rodzicielską, czyli sobotę przed przypadającym 8 listopada dniem Św. Dymitra. W tym roku przypada ona 6 listopada. W ubiegłym przypadała ona dokładnie w katolicki dzień Wszystkich Świętych, a dwa lata temu - w dniu Zadusznym, czyli 2 listopada. W obrządku wschodnim modlitwy za zmarłych odprawiane są także podczas specjalnych nabożeństw, zwanych panichidami. Cerkiew ustanowiła też specjalne dni w roku liturgicznym poświęcone modlitwom za zmarłych. Najwięcej jest ich w okresie Wielkiego Postu.
Według dawnej tradycji, w Wielkim Poście wyznawcy prawosławia powinni przynosić na groby tzw. koliwo: gotowaną pszenicę lub ryż z miodem (poświęcone w cerkwi), symbolizujące jedność żywych i zmarłych w Chrystusie. W okresie paschalnym noszą też na groby poświęcone jajka.


Na cmentarzu prawosławnym

Dziś znicze - symbole pamięci zapłonęły na wszystkich grobach w Hajnówce.


Na cmentarzu żołnierzy radzieckich

 
Symboliczny grób ks. Jerzego Popiełuszki oraz groby proboszczów: ks. Ignacego Wierobieja
i ks. Alfonsa Trochimiaka na cmentarzu katolickim

 


Cmentarz katolicki

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444