Home

Ilość odsłon: 4052   Data publikacji:  2004-11-11

W Hajnówce świętowano Dzień Białej Laski

W spotkaniu integracyjnym niewidomych i słabo widzących z hajnowskiego, terenowego koła Polskiego Związku Niewidomych wzięli udział goście z biura okręgu podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych, hajnowskie władze samorządowe i przedstawiciele instytucji wspierających niewidomych.

Impreza odbyła się dzięki środkom Funduszu Osób Niepełnosprawnych, pozyskanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce.
- To jest międzynarodowe święto osób niewidomych i słabo widzących, obchodzone na całym świecie 14 października, ale w związku z tym, że jest bardzo dużo kół w terenie, każde koło stara się zapraszać władze okręgu, stąd przesunięcia w terminarzu – tłumaczy Janusz Puch, prezes zarządu podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych i przewodniczący koła terenowego w Hajnówce.
Święto nazywa się „Biała laska”. Obchodzi się je po to, aby przypomnieć społeczeństwu, że istnieją tacy ludzie i że ta biała laska nadal pozostaje ich symbolem.
- Biała laska jest to atrybut każdej osoby niewidomej i słabo widzącej – dodaje Janusz Puch. - Laska, która na początku była kijem, potem została pomalowana na biało, po dziś dzień służy osobom niewidomym. Dotychczas nie wynaleziono niczego lepszego. Jest to urządzenie, przyrząd, inni nazywają laskę przyjacielem, okiem, czy przedłużeniem ręki osoby niewidomej. Laska umożliwia niewidomym poruszanie się w terenie. Niektórzy nie chcą chodzić z białymi laskami, wtedy jest problem, bo inni myślą, że to ktoś niezrównoważony.
Podczas hajnowskich obchodów „Białej laski”, z częścią artystyczną wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce. Odbyła się też prezentacja najnowocześniejszych sprzętów, służących ułatwianiu życia niewidomym

- Zaprosiłem z Warszawy firmę „Altix”, która już od piętnastu lat jest na polskim rynku – mówi Janusz Puch. - „Altix” wytwarza sprzęt komputerowy, elektroniczny przede wszystkim dla osób niewidomych i słabo widzących. Są to komputery, programy mówione, które za pomocą internetu, pozwalają niewidomym na kontakt z całym światem. Firma wytwarza także różnego rodzaju pomoce rehabilitacyjne, m.in. wagi mówione, termometry mówione. Ostatnią nowością są telefony komórkowe mówione, to znaczy, że osoba niewidoma może wysyłać i przyjmować SMSy.
Niewidomy naciskając przycisk telefonu, słyszy, jaką wybrał literę, ponieważ informowanyjest mową syntetyczną, zainstalowaną w oprogramowaniu aparatu.

Pokazujemy także podstawowy sprzęt rehabilitacyjny, jak takie laski. To jest teleskopówka, bardzo leciutka. Nie jest podpórczą laską, ale służy do znajdywania nierówności terenu, a także widoczności dla innych. Bo często osoba niewidoma, nie wygląda na niewidomą.

Krystyna Kościewicz


Janusz Puch prezentuje teleskopową laskę dla niewidomych i słabo widzących.

Spotkanie niewidomych i słabo widzących, odbyło się dzięki sponsoringowi: Burmistrza Miasta Hajnówka, PSS "Społem" w Hajnówce, Spółdzielni Niewidomych w Białymstoku, piekarni "Podolszyńscy" w Hajnówce i Kwiaciarni Miejskiej w Hajnówce.
 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444