Home

Ilość odsłon: 4034   Data publikacji:  2004-11-08

Polski my naród, polski lud, królewski szczep piastowy

Słowa Roty rozpoczęły 6 listopada uroczysty koncert Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana z Towarzystwa Śpiewaczego HARFA z Warszawy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
Święto to ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli w 1918 r. stało się niepodległe. W roku bieżącym mija 86 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – wydarzenia uznawanego za najważniejsze w naszej historii.
Piosenki żołnierskie w wykonaniu chóru "Harfa" były przypomnieniem dziejów Wojska Polskiego od czasów zawiązania się Legionów Polskich we Włoszech do II wojny światowej.
Przez ponad wiek kraj nasz nie istniał na mapach, rozdzielony przez trzech zaborców Rosję, Prusy i Austrię.  W 1794 roku Polacy pod wodzą Tadeusza Kościuszki próbowali nie dopuścić do ostatniego rozbioru lecz nadaremnie. Państwo niegdyś wielkie i dumne przestało istnieć. Polacy nie ugięli się jednak. W 1797 roku we Włoszech Henryk Dąbrowski utworzył Legiony Polskie. Wywalczone Księstwo Warszawskie, ze skrawków którego utworzono Królestwo Polskie, nie zadowoliło Polaków. Wybuchło Powstanie Listopadowe. Kolejny zryw Polaków to powstanie styczniowe. Następna  próba, by uczynić kraj wolnym, niestety – zakończona klęską. Kolejną szansą na niepodległość była pierwsza wojna światowa, oczekiwana w Polsce od dawna. Pięć wielkich mocarstw a wśród nich zaborcy Polski stanęli do walki. Walczyli po dwóch stronach barykady. 6 sierpnia pod wodzą Józefa Piłsudskiego ruszyły do bitew Legiony. Rozpoczął się ostatni etap walki o wolność. Tym razem zakończony zwycięstwem Polaków. Nadszedł upragniony 1918 r. Wielka radość! Koniec wojny.
"Ostatni Mazur", "Wojenko, wojenko", "Marsz strzelców", "Warszawianka", "O mój rozmarynie" i wiele innych pieśni wysłuchała hajnowska publiczność przeżywając od nowa burzliwe dzieje w drodze do odzyskania niepodległości naszej ojczyzny. Słowo wstępne o muzyce i Towarzystwie Śpiewaczym "Harfa" wygłosił Zbigniew Pawlicki.


Młodzież Zespołu Szkół Nr 3 w Hajnówce przedstawiła montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem Katarzyny Gałaszewicz.


Chór Męski im. Wacława Łachmana z Towarzystwa Śpiewaczego HARFA z Warszawy

JZ

Towarzystwo Śpiewacze „HARFA"

Towarzystwo Śpiewacze „Harfa" zostało założone w 1906 r. przez grono uczniów, studentów i rzemieślników warszawskich. Dyrygentem chóru został Wacław Łachman, absolwent Konserwatorium Warszawskiego, uczeń Zygmunta Noskowskiego. Pierwszy publiczny występ miał miejsce w 1907 roku. Przed I wojną światową chór dał ponad 100 koncertów, w których współwykonawcami byli najwybitniejsi śpiewacy, muzycy i aktorzy. W 1911 r. chór Harfa wziął udział w I Wszechsłowiańskim Zlocie Śpiewaczym w Pradze zdobywając dyplom i nagrodę.
W dwudziestoleciu międzywojennym chór zdobył najwyższe nagrody na Międzynarodowych Konkursach Śpiewaczych w Amsterdamie i Haarlem, a 1937 r. Harfa uzyskał prestiżową nagrodę „Dla najlepszego chóru polskiego'9 ufundowaną przez Prezydenta Rzeczpospolitej. W czasie okupacji Towarzystwo nie zaprzestaje działalności. Odbywają się tajne próby i koncerty w kościołach Warszawy. Ostatni występ chóru w okresie okupacji miał miejsce 3 września 1944 roku w szpitalu powstańczym, w gmachu obecnej Poczty Głównej. Pomimo strat wojennych sięgających 40% stanu chór Harfa już 18 marca 1945 r. wystąpił przed mikrofonami Polskiego Radia. W 1963 roku, po śmierci Wacława Łachmana, Kierownictwo Artystyczne Towarzystwa objął Jerzy Kołaczkowski. Chór Męski osiągnął wysoki poziom artystyczny i zdobył główne nagrody na konkursach chóralnych w Anglii i Włoszech, śpiewał ponad 360 razy w programach telewizyjnych i radiowych w Polsce i za granicą, nagrał 21 płyt i muzykę chóralną do trzech filmów, wystąpił w spektaklach operowych i teatralnych. W grudniu 1993 r. ukoronowaniem tournee chóru do Włoch był występ w czasie Pasterki celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie. W tym samym roku z inspiracji red. Zbigniewa Pawlickiego Towarzystwo podjęło szereg inicjatyw związanych z organizacją koncertów i festiwali muzycznych jak Muzyczna Galeria Jednego Obrazu w Muzeum Narodowym, Festiwal Organowy w Kościele Św. Anny, oraz - na Śląsku - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii - Moszna, Koncerty Pokoju i Śląskie Festiwale im. Ludwika van Beethovena, które na trwałe wpisały się w życie kulturalne Śląska. Za swoją działalność społeczną i artystyczną Towarzystwa uhonorowane zostało licznymi odznaczeniami, nagrodami oraz dyplomami honorowymi.

Mirosław Janowski - dyrygent chóru

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie. W latach 1984-1995 jako dyrygent chóru w Teatrze Wielkim w Warszawie współuczestniczył w realizacji blisko 80 premier, m.in. w 1991 roku przygotował przedstawienie „Skrzypka na dachu'9 w reżyserii Jerzego Gruzy. Wraz z zespołem Teatru Wielkiego odbył liczne podróże artystyczne do Francji, Niemiec, Belgii, Austrii, Holandii, Grecji i Izraela. Do 1989 roku współpracował z chórem „Alla Polacca" przy Teatrze Wielkim. W latach 1995-98 kierował chórem Teatru Muzycznego „Roma", a od 1998 roku ponownie pracuje z chórem Teatru Wielkiego w Warszawie. Od września 1999 roku jest I dyrygentem Chóru Męskiego im. Wacława Łachmana Towarzystwa Śpiewaczego „HARFA".
 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444