Home


Projekt „Klub Wolontariusza – Pomagamy Razem”

Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska we współpracy z „Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej” rozpoczęło realizację projektu pod nazwą „Klub Wolontariusza - Pomagamy Razem”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej i zgodnie z celami programu Phare 2001 „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego”, propaguje ruch wolontarystyczny i wspiera działania na rzecz lokalnej społeczności.

Działania w ramach projektu to:
I. Stworzenie ram instytucjonalnych wolontariatu w Hajnówce:
1. Uruchomienie akcji promocyjnej na temat realizacji projektu oraz pozyskanie młodzieży do pracy wolontarystycznej.
2. Szkolenie kadry wolontarystycznej we współpracy z Centrum Wolontariatu w Białymstoku, Oddziałem Białostockim Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów „KLANZA”, Ośrodkiem Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych w Hajnówce oraz Środowiskowym Domem Samopomocy w Hajnówce.
3. Stworzenie ram organizacyjnych Klubu Wolontariusza.
II. Powstanie świetlicy środowiskowej dla dzieci:
1. Przygotowanie właściwego lokalu z wyposażeniem.
2. Organizacja działania świetlicy i rozpoczęcie jej funkcjonowania.

Koordynatorem merytorycznym projektu jest Barbara Wasiluk (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Hajnówce), natomiast koordynatorami organizacyjnymi – Barbara Grabiak (MOPS) oraz Paweł Krajnik (Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska).

Realizacja projektu

Akcja promocyjna

W pierwszej kolejności została uruchomiona akcja promocyjna na temat realizacji projektu poprzez: zamieszczenie informacji na tablicach ogłoszeń, rozpropagowanie projektu w szkołach, samorządach szkolnych i zespołach klasowych.


Plakat promujący projekt „Klub Wolontariusza - Pomagamy Razem”

Inauguracja

W sobotę 13 marca 2004 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce odbyła się uroczysta inauguracja projektu. W obecności władz miasta i powiatu, przedstawicieli Centrum Wolontariatu i zebranych gości, Barbara Wasiluk – kierownik MOPS w Hajnówce podziękowała wolontariuszom za bardzo liczne zgłoszenie do uczestnictwa w akcji, życząc młodzieży owocnej pracy. Już w dniu inauguracji projektu odbyły się pierwsze szkolenia wolontariuszy.

Warsztaty szkoleniowe „Zasady i normy funkcjonowania wolontariatu”

Pierwsze szkolenia zrealizowane w ramach projektu odbyły się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Urzędzie Miasta w sobotę 13 marca 2004 r. Panie Anna Pawłowska oraz Magdalena Ciesielska z Centrum Wolontariatu w Hajnówce zapoznały uczestników z tematyką „Zasad i norm funkcjonowania wolontariatu”. Na szkolenie zgłosiło się 99 uczniów z hajnowskich szkół, którzy wzięli udział w zajęciach w pięciu grupach.
Szkolenia zostały przeprowadzone w formie warsztatów, co spotkało się z dobrym przyjęciem zgromadzonych wolontariuszy. Panie prowadzące zajęcia zatroszczyły się o stworzenie miłej atmosfery oraz o wzajemne poznanie się osób w grupie.
Uczestnicy pracowali wspólnie nad opracowaniem definicji wolontariatu – poszukiwali synonimów pojęcia „wolontariusz”, określali cechy personalne wolontariuszy, zastanawiali się nad dziedzinami, w jakich mogą pracować wolontariusze oraz określali cechy niezbędne i charakterystyczne dla pracy wolontarystycznej. Poprzez ćwiczenie „Daję-biorę” rozważali oni swoją motywację do pracy na rzecz innych oraz korzyści, jakie będą płynęły z ich pracy dla osób korzystających z pomocy. Brali także udział w scenkach przedstawiających rozwiązywanie konfliktów przez koordynatora wolontariuszy, co uzmysłowiło im, że bycie wolontariuszem wiąże się z odpowiedzialnością za realizację podjętych zadań. Omówione zostały także rodzaje wolontariatu.
Każdy uczestnik otrzymał „Kartę Wolontariusza” oraz tekst pięknego wiersza Matki Teresy z Kalkuty „Mimo wszystko”.
Wolontariusze zadeklarowali również swoją chęć pracy z wybraną grupą odbiorców: dziećmi i młodzieżą lub osobami starszymi i/lub niepełnosprawnymi.

Warsztaty szkoleniowe „Metody pedagogiki zabawy w pracy z grupą” przygotowujące uczestników do pracy z dziećmi i młodzieżą

W sobotę 20 marca 2004 r. odbyło się kolejne szkolenie przygotowujące chętnych uczniów z hajnowskich szkół do przyszłej pracy wolontarystycznej w ramach „Klubu Wolontariusza - Pomagamy Razem”. Miejscem szkolenia, dzięki uprzejmości Pana dyrektora Andrzeja Skiepko, był Hajnowski Dom Kultury. Zajęcia prowadziły Panie Małgorzata Borowska oraz Ewa Sokolińska, trenerzy Centrum Szkoleniowego przy Oddziale Białostockim Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Nadrzędnym celem Stowarzyszenia jest propagowanie idei pedagogiki zabawy - stosowanie jej zasad i metod w pracy z grupą sprzyja wyzwoleniu aktywności oraz pobudza do twórczych rozwiązań.

Zaproponowane zajęcia o tematyce „Metody pedagogiki zabawy w pracy z grupą”, stanowiły pierwszą część szkoleń przygotowujących wolontariuszy do pracy z dziećmi i młodzieżą.
Zgromadzeni uczniowie od samego początku mieli okazję wykazać się inicjatywą i kreatywną postawą - zamiast oczekiwać bezczynnie na spóźnionych kolegów, na arkuszach papieru rozłożonych na podłodze zaznaczali swoją obecność poprzez pozostawienie obrysu dłoni wraz z imieniem, pozostawienie swojego znaku oraz wypisanie powodów, dla których znaleźli się na szkoleniu. Przystępując do właściwych zajęć Panie z KLANZY zawarły z uczniami kontrakt uczestnictwa w zajęciach. Poszczególne etapy warsztatu miały na celu utworzenie wśród zebranej młodzieży atmosfery bezpieczeństwa i zaufania, wzajemne poznanie się, nawiązanie kontaktu oraz rozbudzenie gotowości do współpracy w grupie.

Duży entuzjazm wzbudziły zabawy z gazetami - tworzenie dowolnych kompozycji oraz pokaz mody w „ubraniach” wykonanych z gazet. Ciekawym doświadczeniem okazało się także uczestnictwo w cyklu zabaw spojonych wspólną fabułą „Podróż do Hollywood”, w ramach których młodzież zwiedziła m.in. studio westernu, studio bajek, studio tricków filmowych oraz studio filmów animowanych. Atrakcyjnym elementem warsztatów były tańce grupowe - szczególnie mocno do gustu uczestników przypadł energiczny, wywodzący się z Ameryki „swing w uliczce”.

  Wolontariusze wykonują kompozycje z gazet


Pokaz mody w strojach wykonanych z gazet


Zajęcia pobudziły nie tylko aktywność fizyczną, ale i umysłową

Przyszli wolontariusze nie tylko czynnie uczestniczyli w proponowanych zabawach, lecz również zapoznali się z metodyką prowadzenia zajęć - dowiedzieli się, w jakiej kolejności należy stosować określone zabawy, by właściwie służyły integracji grupy.
Z przeprowadzonych zajęć wynieśli oni również świadomość różnorodności metod wyzwalających aktywność grupy oraz przekonanie o tym, że nawet w grupie nieznanych sobie i zróżnicowanych pod względem wiekowym osób można się dobrze bawić i współpracować. Bez wątpienia również w atrakcyjny i pożyteczny sposób spędzili swój wolny czas.
Kolejna część szkolenia przygotowującego wolontariuszy do pracy z dziećmi i młodzieżą odbędzie się 17 kwietnia w Hajnowskim Domu Kultury.
Od godziny 13 szkolenie będzie otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy pedagogów, nauczycieli oraz wszystkich mieszkańców Hajnówki zainteresowanych ideą działalności wolontarystycznej w mieście.


Szkolenie dla wolontariuszy deklarujących chęć pracy na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych – Ośrodek Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych

W sobotę 27.03.2004 r. odbyło się pierwsze szkolenie przygotowujące wolontariuszy do pracy z ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi. Szkolenie przeprowadziła Pani Janina Jezierska kierująca pracą Ośrodka Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych. Ośrodek ten, jako jedyna tego typu placówka w Polsce, projektuje drewniane meble i sprzęty rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych.


Pani Janina Jezierska wśród sprzętów zaprojektowanych w Ośrodku Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych

Szkolenie odbyło się w samym Ośrodku mieszczącym się przy ulicy Parkowej 10. Pani Janina Jezierska rozpoczęła zajęcia od przedstawienia obowiązujących norm prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych. Zwróciła uwagę na to, iż w ostatnich latach przepisy prawne regulujące ich sytuację w Polsce stały się bardziej przyjazne i zaczęły być w większym stopniu efektywnie wdrażane w życie. Podkreśliła, że w ostatnich latach wzrasta świadomość oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych, o czym świadczy chociażby fakt ogłoszenia roku 2003 Rokiem Osób Niepełnosprawnych.
Kolejnym elementem szkolenia była prezentacja slajdów przedstawiających normy architektury wnętrz dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych – m.in. normy minimalnych powierzchni, jakie muszą być spełnione, aby osoba na wózku mogła się w miarę swobodnie poruszać.
Ogromne zainteresowanie wolontariuszy wzbudziła prezentacja mebli i sprzętów wykonywanych w Ośrodku - mieli oni okazję samodzielnie wypróbować ich funkcjonalność.
Fakt, iż Pani Jezierska przedstawiane treści przekazała językiem ciepłym i zrozumiałym dla młodzieży z pewnością zaowocuje w postaci pozytywnego i życzliwego podejścia uczestników do problemów osób niepełnosprawnych oraz pozwoli wolontariuszom adekwatnie odpowiadać na ich potrzeby.

Drugie spotkanie w Ośrodku Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych w ramach cyklu szkoleń przygotowujących wolontariuszy do pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi

W dniu 3.04.2004 r. wolontariusze po raz drugi zgromadzili się w Ośrodku Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych w Hajnówce. Tym razem zajęcia miały praktyczny charakter. Pan Adam Jezierski przygotował od strony technicznej warsztat pracy, natomiast Pani Janina Jezierska czuwała nad jej przebiegiem.
Na początek uczestnicy zostali zapoznani z metodyką prowadzenia zajęć. Dowiedzieli się również, z jakimi technikami artystycznymi będą mieli okazję zetknąć się w trakcie dalszych szkoleń odbywających się w Ośrodku (m. in. kolaż, frotaż, formy z masy papierowej).

Zadaniem wolontariuszy w dniu szkolenia było wykonanie papierowych witraży. Najpierw każdy uczestnik tworzył własny projekt witrażu, następnie przenosił go na kolorowy papier samoprzylepny oraz wycinał specjalnym ostrym nożykiem. Na tak powstały szkielet trzeba było naklejać kolorową bibułkę.


Wolontariusze tworzą projekty witraży…


 …oraz naklejają bibułkę (co jest najprzyjemniejsze, bo widać efekty)

Wolontariusze przekonali się, że aby stworzyć witraż trzeba włożyć w jego wykonanie trochę wysiłku i poświęcić sporo czasu – tylko nielicznym udało się skończyć pracę. Gdy witraże będą już gotowe, w drodze głosowania zostaną wyłonione najpiękniejsze, które zostaną nagrodzone.
 

Inne informacje o Klubie Wolontariusza >>


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444