Home

 
Przy dźwiękach elektronicznych kurantów

W całym kraju odbyły się procesje i uroczystości Bożego Ciała. Jest to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. Wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.
W Hajnówce uroczysta procesja rozpoczęła się przy kościele p.w. Św. Cyryla i Metodego a zakończyła przy kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Obchodom święta dopisała piękna, słoneczna pogoda.

Tegoroczne Boże Ciało odbyło się przy brzmieniu nowych kościelnych dzwonów. Od niedawna mieszkańcy Hajnówki słyszą 3 razy w ciągu dnia muzykę, którą emitują elektroniczne urządzenia zainstalowane na kościelnej wieży. Są to dźwięki dzwonów lub trąbek grających w takt muzyki sakralnej. Instalacja elektronicznych kurantów była koniecznością spowodowaną pojawieniem się pęknięć na ścianach kościoła. Zdaniem specjalistów ich przyczyną są drgania, które wywołują dzwony. Stanowi to zagrożenie dla konstrukcji wieży. W przyszłości piękne spiżowe dzwony jakimi dysponuje parafia zawisną w specjalnie wybudowanej dzwonnicy.
Tymczasem możemy posłuchać codziennie innej pieśni religijnej emitowanej przez 2 minuty przez  zaprogramowane elektroniczne kuranty.
Nie są to wszystkie nowości jakie planuje proboszcz parafii ks. M. Świerszyński. Po Wielkanocy 2005 r. rozpocznie się pokrywanie polichromią ścian i sklepienia kościoła. Ozdobne freski o tematyce biblijnej wykona krakowski malarz Jerzy Pasternak. Jego dzieła można podziwiać w białostockich kościołach: Zmartwychwstania Pańskiego (wyjazd na Warszawę) oraz Wszystkich Świętych na cmentarzu grzebalnym parafii św. Rocha.
Freski zostaną wykonane techniką al fresco. Obrazy wykonane w tej technice zachowują wyjątkową świeżość, nasycenie i trwałość kolorów przez bardzo długi czas. Jest to stara technika wywodząca się z czasów starożytnych, jej rozwój i rozkwit nastąpił w renesansie i baroku. Malowanie fresku polega na nakładaniu farb na świeży, odpowiednio przygotowany przez tynkarzy tynk wapienny. Aby farby dobrze związały z zaprawą wapienną, artysta musi malować, gdy tynk jest jeszcze mokry. Wymaga to dużego doświadczenia i szybkości działania. Procesy chemiczne zachodzące z czasem w zaprawie wapiennej utrwalają malowidło.
Malowanie kościoła w Hajnówce z racji na wysokie koszty, stopień trudności i czas potrzebny na wykonanie fresków potrwa kilka lat.

Fotoreportaż z Bożego Ciała :

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444